Szkoła Podstawowa nr 1
im. Henryka Sienkiewicza w Skierniewicach

30.10.2022 Wycieczka do Nieborowa

W niedzielę 30 października 2022 roku Panie: Katarzyna Górecka, Iga Kuziemska i Teresa Firlej zorganizowały dla uczniów klas VIII A i VI A bezpłatną wycieczkę do Nieborowa w ramach realizacji projektu Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Projekt zakłada szereg działań, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców województwa łódzkiego, ich edukację, a także rozwój turystyczny regionu.

Kompleksową organizacją wycieczki dla naszych uczniów, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, zajęła się firma GMSynergy.

Na początku uczniowie odwiedzili Manufakturę Majoliki na terenie kompleksu pałacowego w Nieborowie, gdzie oglądali oryginalną ceramikę wytwarzaną na przełomie ubiegłych wieków. Podziwiali ekspozycję oddającą klimat epoki, w której chętnie otaczano się bogato zdobionymi przedmiotami. Dowiedzieli się, że w Manufakturze Majoliki, po dziś dzień, produkuje się naczynia serwisowe i kafle, zdobione motywami roślinnymi i pejzażami w technice majoliki, czyli malowane barwnym szkliwem. Proces produkcji w manufakturze przebiega ręcznie – zaczynając od formowania z gliny lub porcelany, poprzez nakładanie szkliwa ceramicznego, a kończąc na ozdabianiu majoliką lub złotem. Wyjątkową zaletą tej metody produkcji jest indywidualny i niepowtarzalny wygląd każdego elementu.

Następnie uczniowie i nauczycielki zwiedzili ogród barokowy w Nieborowie. Na jego terenie stoi Pałac Radziwiłłów – jedna z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce.

W skład kompleksu pałacowego wchodzą też oranżeria większa i mniejsza, dawny browar, dom oficjeli, stajnia, pawilon myśliwski i wozownia. Ogród zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki. Mogli podziwiać w nim rodzime gatunki drzew, partery kwiatowe i niskie labirynty bukszpanowe, pięknie prezentującą się szeroką aleję lipową z trawnikiem dywanowym oraz dwa okazałe platany posadzone około 1770 roku. Osobliwością kolekcji są także sprowadzone przez księżnę Radziwiłłównę baby, kultowe rzeźby połowieckie z XII-XIII wieku.

Ostatnim punktem wycieczki była Arkadia Heleny Radziwiłłowej. Ten przepiękny ogród łączy w sobie baśniowość i ludowość, a urządzone w 1814 roku w Domku Gotyckim mieszkanie rycerza nawiązuje do romantycznych uniesień patriotycznych. Ogród cechuje ideowo-filozoficzny wygląd oparty na skojarzeniach mitologicznych, literackich.

Dzięki temu uczniowie mieli możliwość podziwiać w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb i kopii dzieł antycznych, a także starożytnych, takich jak: Głowa Niobe, popiersie Rzymianki, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe, rzeźbę Śpiącej Ariadny, a także Trójnóg Stanisława Augusta.

Niedzielny wyjazd do Nieborowa to przede wszystkim aktywnie spędzony czas na łonie natury przy sprzyjającej aurze i w blasku pięknej złotej, polskiej jesieni. To ogromna dawka wiedzy na temat najbliższego regionu, będąca doskonałą konfrontacją książkowych wiadomości z otaczającą rzeczywistością. Uczestnicy wycieczki z pewnością przekonali się, że w Polsce jest wiele pięknych i niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie,

Sami nie wiecie, co posiadacie.

Alboż nie śliczne te wioski liczne?

Ten kraj kochany, bogate łany…” (Stanisław Jachowicz)

Opracowała: p. Katarzyna Górecka, p. Iga Kuziemska, p. Teresa Firlej, p. Beata Brytan

Udostępniła: p. Bogumiła Kamińska